KILKA SŁÓW WSTĘPU

Kraina Borów Niemodlińskich leżąca między Odrą, Nysą Kłodzką i Osobłogą, to miejsce o wielkim bogactwie przyrodniczym i kulturowym. Tutejsze lasy, stawy i torfowiska; zamki i pałace, ale także i codzienne życie od zawsze sprzyjały snuciu opowieści.

Część z nich zawiera w sobie ziarno prawdy historycznej. Część jest próbą zrozumienia niepojętych dawniej zjawisk, takich jak mgły, gradobicie czy burze. Tak błyskawice stały się Łognistym Chopem, zrośnięte sosny to zaczarowani kochankowie, a bagno w lesie to bramy piekieł.  

Nazwy postaci utrwalonych w ludowych opowieściach często różnią się w zależności od wsi. I tak dla przykładu raz spotykamy wodnika, a innym razem utopca. Również akcje toczą się w przeróżnych okolicznościach, a ich przebieg niejednokrotnie ma dowcipny charakter. Przy tym zróżnicowaniu uniwersalne pozostają morały i przestrogi, które płyną z wielu historii.
Ich bohaterowie wciąż czekają na szersze poznanie.

Niniejszymi słuchowiskami z Borów Niemodlińskich zapraszamy do fantastycznego świata wodników, heks, nimf, skrzatów i duchów. Posłuchajcie olbrzyma z Białej czy kowala ze Skarbiszowic, wodnika Norka z Naroka, czy nadzwyczajnego chłopca ze Strzeleczek. Wszyscy oni opowiedzą swoje historie stając się jednocześnie przewodnikami po borowej krainie.

Słuchowiska powstały w ramach projektu współpracy „WOHIBALE - Wokół historii, baśni i legend” realizowanego przez Lokalne Grupy Działania: Partnerstwo Borów Niemodlińskich i Płaskowyż Dobrej Ziemi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zdjęcia ilustrujące opowieści wykonała Aleksandra Uzdrzychowska.

Zdjęcie miejsca nr 1

Franz lalkarz na zamku w Niemodlinie

Zdjęcie miejsca nr 2

Olbrzym z Kemafiny w Białej

Zdjęcie miejsca nr 3

Gorejące złoto z Babiej Góry koło Prószkowa

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.