Część z nich zawiera w sobie ziarno prawdy historycznej. Część jest próbą zrozumienia niepojętych dawniej zjawisk, takich jak mgły, gradobicie czy burze. Tak błyskawice stały się Łognistym Chopem, zrośnięte sosny to zaczarowani kochankowie, a bagno w lesie to bramy piekieł.
Nazwy postaci utrwalonych w ludowych opowieściach często różnią się w zależności od wsi. I tak dla przykładu raz spotykamy wodnika, a innym razem utopca. Również akcje toczą się w przeróżnych okolicznościach, a ich przebieg niejednokrotnie ma dowcipny charakter. Przy tym zróżnicowaniu uniwersalne pozostają morały i przestrogi, które płyną z wielu historii.
Ich bohaterowie wciąż czekają na szersze poznanie.
Niniejszymi słuchowiskami z Borów Niemodlińskich zapraszamy do fantastycznego świata wodników, heks, nimf, skrzatów i duchów. Posłuchajcie olbrzyma z Białej czy kowala ze Skarbiszowic, wodnika Norka z Naroka, czy nadzwyczajnego chłopca ze Strzeleczek. Wszyscy oni opowiedzą swoje historie stając się jednocześnie przewodnikami po borowej krainie.
Słuchowiska powstały w ramach projektu współpracy „WOHIBALE - Wokół historii, baśni i legend” realizowanego przez Lokalne Grupy Działania: Partnerstwo Borów Niemodlińskich i Płaskowyż Dobrej Ziemi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zdjęcia ilustrujące opowieści wykonała Aleksandra Uzdrzychowska.