Z jednej strony potencjał gospodarczy i możliwości inwestycyjne, z drugiej - przyjazne dla człowieka środowisko. Powierzchnia Gminy i Miasta to około 115 km kw., co stawia miejscowość w rzędzie największych terytorialnie gmin w tej części województwa.
Jednym z najbardziej znanych zabytków jest zameczek w Leszczynach. Powstał z inicjatywy Konrada Bartelta w latach 1882-1883. Zamek znalazł się między innymi w prestiżowym albumie drezdeńskiego architekta i fotografa Roberta Webera. Album „Schlesische Schlösser” z początku XX wieku przedstawiał najpiękniejsze budowle rezydencjalne tamtych czasów na Śląsku.
Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny warto także odwiedzić osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” - Familoki. Jak podkreślają architekci, jest to jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych osiedli patronackich tego typu. Wyróżnia je dekoracyjność zastosowanych form architektonicznych. Osiedle zostało zaprojektowane tak, by tworzyć przemyślaną całość, choć każdy z około stu familoków jest inny (więcej: www.familoki.com.pl).
Na uwagę zasługuje także niezwykle cenne przyrodniczo miejsce - Pojezierze Palowickie, a także dwa zabytkowe drewniane kościółki znajdujące się w sołectwach Bełk i Palowice.
KILKA SŁÓW WSTĘPU
Czerwionka-Leszczyny to miasto położone na Górnym Śląsku, w powiecie rybnickim. W 1975 roku do miasta Leszczyny włączono miasto Czerwionka, zachowując tym samym nazwę i ciągłość prawną miasta Leszczyny, a równocześnie likwidując miasto Czerwionka. W 1992 roku nazwę Leszczyny zmieniono na Czerwionka-Leszczyny. Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny łączy typowo miejski charakter kilku dzielnic z obszarami rolniczymi sołectw o dużych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych.

Familoki – Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko” - ul. Szkolna, Wolności, Słowackiego, Hallera, Kombatantów, Mickiewicza.

Pojezierze Palowickie

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bełku przy ul. Kościelnej
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…