KILKA SŁÓW WSTĘPU

Miasto położone w północno-wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie oleskim, na pograniczu z województwem łódzkim. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1241 roku, natomiast prawa miejskie Gorzów otrzymał w roku 1274.

W dziele Matthäusa Meriana pt. „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae” z 1650 roku miasto wymienione jest pod nazwą Gorzowa. W 1750 roku polska nazwa „Gorzowo” oraz niemiecka Landsberg wymieniona jest w języku polskim przez Fryderyka II pośród innych miast śląskich w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Śląska.

W Gorzowie - oprócz słynnego pomnika świniopasa i Miejskiego Ośrodka Kultury imienia wybitnego gorzowskiego kompozytora Emanuela Kani - warto zobaczyć m.in. dwór przy ul. Złotej, kościół Trójcy Świętej oraz zabytkowy cmentarz żydowski.

Zdjęcie miasta nr 1

Kościół ewangelicko-augsburski Krzyża Jezusowego

Zdjęcie miasta nr 2

Kościół Trójcy Świętej

Zdjęcie miasta nr 3

Rynek

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.