KILKA SŁÓW WSTĘPU

Korfantów – miasto położone na Nizinie Śląskiej, w dolinie Ścinawy Niemodlińskiej. Siedziba gminy, ale także miejsce o wielowiekowej tradycji. Korfantów leży w pewnej odległości od uczęszczanych tras, dzięki czemu jest tu zacisznie, a miasto pochwalić się może licznymi zabytkami. Miejscowość założono jeszcze w XIII wieku jako Hurthland. Później pojawiały się wszelkie odmiany nazwy Friedland, która z czasem została spolszczona jako Fryląd lub Fyrląd.

 W 1946 r., ze względu na niemieckie pochodzenie nazwy miasto na cześć Wojciecha Korfantego przemianowano właśnie na Korfantów. Zacisznie położenie Korfantowa sprawia, że miasto zwiedza się z przyjemnością. Warto zobaczyć przede wszystkim kościół Świętej Trójcy wzniesiony pod koniec XIII wieku. Choć był wielokrotnie przebudowywany, to do dziś zachował się m.in. późnoromański, granitowy portal wejścia głównego. Koniecznie trzeba zobaczyć też zespół zamkowy z 1616 roku. Sam zamek usytuowany jest na wzgórzu i otacza go park z roku 1800. Na dobrą kawę warto natomiast wybrać się do serca miasta, czyli na rynek, który jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku był brukowany. Obecnie znajduje się tu malowniczy skwer miejski. Większość kamieniczek powstała w XIX w. Są one piętrowe, murowane z cegły, otynkowane, z wąskimi sieniami przelotowymi. Centralną budowlą na rynku jest dwupiętrowy ratusz, pochodzący z początków XX wieku.


Zdjęcie miasta nr 1

Zespół pałacowy w Korfantowie, obecnie siedziba Opolskiego Centrum Rehabilitacji

Zdjęcie miasta nr 2

Kościół p. w. Trójcy Świętej w Korfantowie

Zdjęcie miasta nr 3

Zespół Pałacowy w Przydrożu Małym

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.