W Koszalinie możemy podziwiać przyrodę w dziewięciu parkach spacerowo–wypoczynkowych, w licznych zieleńcach oraz w dwóch rezerwatach przyrody. Nic zatem dziwnego, że tereny zielone stanowią blisko 40% powierzchni miasta. Najstarszym i najpiękniejszym jest Park im. Książąt Pomorskich, z fontannami, wyspą łabędzi i urokliwymi alejkami oraz unikatowymi gatunkami drzew. Prawdziwą oazą zieleni jest największy miejski kompleks leśny na Górze Chełmskiej (137 m n.p.m.), w którym wytyczono liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i edukacyjne. Na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz wieża widokowa (wysokość 31,5 m), z której roztacza się niesamowity widok na miasto i okolicę, aż po Bałtyk.
Na pasjonatów jazdy na rowerze czeka ponad 100 km ścieżek i dróg rowerowych, tworzących spójną i stale rozwijaną sieć, która umożliwia odkrywanie urokliwych zakątków Koszalina i poznanie zabytków. U podnóża Góry Chełmskiej znajduje się Park Wodny, który jest jednym z największych i najnowocześniejszych aquaparków w regionie. Liczne atrakcje czekają także w Wodnej Dolinie, gdzie znajduje się pole do mini golfa, boisko do siatkówki, siłownia plenerowa, plac zabaw, Wakepark z dwusłupowym wyciągiem oraz strefa gastronomiczna, a także strzeżona w sezonie letnim plaża.
Jednym z najważniejszych ośrodków kultury na Pomorzu Środkowym jest właśnie Koszalin. Tu odbywają się liczne koncerty i festiwale m.in. Festiwal Młodzi i Film – najstarszy w Polsce festiwal X muzy, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. Podobnie rzecz się ma podczas prezentacji spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia w trakcie Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Na uwagę zasługuje także Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, Hanza Jazz Festiwal oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy. Na melomanów czeka bogaty repertuar koncertów w Filharmonii Koszalińskiej oraz liczne wydarzenia w Amfiteatrze, m.in. największa impreza kabaretowa „Kabareton”. Dopełnieniem szerokiej oferty kulturalnej jest urozmaicony repertuar Bałtyckiego Teatru Dramatycznego i Teatru Propozycji Dialog.
Podążając Staromiejską Trasą Turystyczną, można poznać najcenniejsze zabytki miasta wśród, których koniecznie trzeba zobaczyć: XIV-wieczna gotycką katedrę pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, neogotycki budynek Poczty Głównej, Domek Kata, Pałac Młynarza – obecnie Muzeum czy Zagrodę rybacką z Dąbek. Warto odwiedzić osiedle Jamno-Łabusz, gdzie znajduje się zrekonstruowana XIX-wieczna Zagroda Jamneńska, w której poznamy unikatową kulturę regionu. Tuż obok Zagrody jest kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, jeden z najstarszych zabytków Koszalina, który zachwyca barokowym wnętrzem. W sezonie letnim z Przystani Jamno można popłynąć w malowniczy rejs statkiem „Julek” do nadmorskich miejscowości Mielno i Unieście. Inną niebywałą atrakcją jest podróż zabytkową Koszalińską Koleją Wąskotorową do Rosnowa, a tam można oddać się błogiemu lenistwu na plaży nad Jeziorem Rosnowskim.