KILKA SŁÓW WSTĘPU

Miasto położone jest w Beskidzie Niskim oraz na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich. Teren pomiędzy Rymanowem a Iwoniczem jest nazywany Beskidem Rymanowskim, którego granice wyznacza dolina Jasiołki na zachodzie i Jezioro Sieniawskie na wschodzie. Na początku było to prywatne miasto szlacheckie.

Założenie miasta na prawie magdeburskim powierzył książę Władysław Opolczyk synowi Nikolasa Reymanna, Mikołajowi Reymanowi w 1376, pod nazwą Ladisslaulia, prawdopodobnie na cześć księcia Władysława.

W 1872 roku właścicielką tabularną dóbr we wsi stała się hrabina Anna Potocka. To właśnie ona wraz z mężem założyła pobliski zdrój, gdzie powstała pierwsza w kraju lecznica dla dzieci. Pod koniec XIX wieku do uzdrowiska mogło przyjechać naraz ponad 1000 kuracjuszy, a do wybuchu II wojny liczba ta zwiększyła się pięciokrotnie.

Rymanowska willa Potockich otoczona pięknym parkiem pochodzi z 1826 roku i została pierwotnie wzniesiona dla ówczesnej właścicielki Rymanowa - Zofii Skórskiej. Zaprojektował go dla niej brat, znany lwowski architekt - Piotr Signo. Mimo wojennych zniszczeń, przetrwały w nim jeszcze niektóre elementy pochodzące z tamtego okresu. Wrażenie robi choćby żeliwna, neogotycka balustrada tarasu nad portykiem wschodnim.

Zdjęcie miejsca nr 1

Dworek Potockich

Zdjęcie miejsca nr 2

Rymanów-Zdrój - ławeczka Anny Potockiej

Zdjęcie miejsca nr 3

Park dworski w Rymanowie

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.