Szwedzka Górka

Przekazywana z pokolenia na pokolenie historia tego miejsca łączy się z czasem wojny 30-letniej (1618-1648), a konkretnie ze Szwedami (przystąpili do wojny w 1630 roku), którzy zatrzymali się tutaj podczas przemarszu z Opola do Nysy. W czasie postoju żołnierze szwedzcy urządzili sobie strzelanie z muszkietów. Jako cel posłużył im znaleziony obraz Matki Boskiej. Żołdacka rozrywka zmieniła się w przerażenie, gdy kule odbite rykoszetem zabiły i zraniły kilku uczestników tej świętokradzkiej zabawy. Wydarzenie to wywołało wśród żołnierzy zrozumiałe uczucia lęku i trwogi, a nawet pewien szacunek dla "dziwnego obrazu". 

Dowódca oddziału postanowił jak najszybciej wymazać te uczucia trwogi i podziwu dla maryjnego wizerunku. Tym bardziej, że dla protestanckich Szwedów obraz ten nie miał żadnej wartości. Rozkazał zatem swoim 30 doborowym strzelcom zniszczyć obraz jednym wystrzałem. Kiedy padła salwa, jak poprzednim razem, kilku żołnierzy zostało od odbitych kul zabitych i rannych. Wobec tego dowódca polecił przewieźć obraz do Nysy i tam jako "czarodziejski" spalić publicznie na Rynku. W czasie transportu nastąpiły dalsze nieoczekiwane wydarzenia. Niedaleko Rynarcic konie nagle zatrzymały się i mimo bicia nie chciały ruszyć z miejsca. Wtedy jeden z żołnierzy chwycił drążek, aby nim zniszczyć obraz leżący na wozie. Ruchem tym przestraszył konie, które spłoszyły się i w galopie raniły kolejnych kilku szwedzkich żołnierzy. Postanowiono zatem zrezygnować z dalszego transportu obrazu. Kiedy jednak zatrzymano i uspokojono konie, okazało się, że obraz zniknął. Po kilku dniach odnaleziono go na dawnym miejscu koło Przydroża. Miejscowa ludność na pamiątkę tych wydarzeń nazwała to wzniesienie "Szwedzką Górką", a "dziwny obraz" wystawiła do kultu religijnego w specjalnie wybudowanej kapliczce. Wkrótce do obrazu zaczęli przybywać pielgrzymi z okręgu prudnickiego, nyskiego i niemodlińskiego, a także z dalszych okolic. I ta pielgrzymia tradycja wiedzie rzesze wiernych na Szwedzką Górkę do naszych dni.

Szwedzka Górka
Kościół Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.