Klasztor został ufundowany w 1286 r. przez margrabiów brandenburskich. Do miejsca nazwanego Lasem Maryi w 1294 r. przybył konwent z Kołbacza. Na wzgórzu nad Jeziorem Starzyckim zbudowano następnie zwarty kompleks klasztorny w stylu gotyckim. Do czasów współczesnych zachowało się prezbiterium, dwa przęsła kościoła oraz dwa skrzydła klasztoru na poziomie pierwszej kondygnacji.
W akcie fundacyjnym cystersi otrzymali 500 włók (ok. 10 000 ha) ziemi, w tym 300 „pod pług” wokół lasu i jeziora Starzec, oraz 200 włók pustkowi wokół jeziora. W tak rozległych dobrach cystersi rozwijali rolnictwo, uprawiając zboża jare i ozime. Zakładali też ogrody warzywne, w których hodowali rośliny strączkowe oraz zioła. Wokół klasztoru powstały też sady, uprawiano chmiel, a być może i winorośl. Cystersi uruchomili przetwórstwo związane z rolnictwem – młyny wodne powstały w samym Bierzwniku, a także w dobrach klasztornych. Inną gałęzią przetwórstwa było browarnictwo (browar wg źródeł pisanych mieli cystersi nad brzegiem jeziora od pocz. XIV w.). Istotną dziedziną gospodarki cystersów była też hodowla zwierząt.
Obecnie w obiektach poklasztornych znajduje się parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Od 2001 r. trwa rewitalizacja kościoła i zespołu klasztornego, a efekty wielowiekowej pracy zakonników można podziwiać do dziś.
KILKA SŁÓW WSTĘPU
Przed wiekami Bierzwnik leżał na pograniczu słowiańsko-germańskim. Jednak to nie książęta czy margrabiowie wywarli największy wpływ na rozwój miejscowości, a cysterscy mnisi. Samowystarczalni mieszkańcy opactwa wprowadzili na te tereny liczne nowości w zakresie uprawy roli, hodowli, a także rzemiosła.

Bierzwnik z lotu ptaka

Klasztor cysterski

Na szlaku cysterskim - festyn.
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!