KILKA SŁÓW WSTĘPU

Przed wiekami Bierzwnik leżał na pograniczu słowiańsko-germańskim. Jednak to nie książęta czy margrabiowie wywarli największy wpływ na rozwój miejscowości, a cysterscy mnisi. Samowystarczalni mieszkańcy opactwa wprowadzili na te tereny liczne nowości w zakresie uprawy roli, hodowli, a także rzemiosła.

Klasztor został ufundowany w 1286 r. przez margrabiów brandenburskich. Do miejsca nazwanego Lasem Maryi w 1294 r. przybył konwent z Kołbacza. Na wzgórzu nad Jeziorem Starzyckim zbudowano następnie zwarty kompleks klasztorny w stylu gotyckim. Do czasów współczesnych zachowało się prezbiterium, dwa przęsła kościoła oraz dwa skrzydła klasztoru na poziomie pierwszej kondygnacji.

W akcie fundacyjnym cystersi otrzymali 500 włók (ok. 10 000 ha) ziemi, w tym 300 „pod pług” wokół lasu i jeziora Starzec, oraz 200 włók pustkowi wokół jeziora. W tak rozległych dobrach cystersi rozwijali rolnictwo, uprawiając zboża jare i ozime. Zakładali też ogrody warzywne, w których hodowali rośliny strączkowe oraz zioła. Wokół klasztoru powstały też sady, uprawiano chmiel, a być może i winorośl. Cystersi uruchomili przetwórstwo związane z rolnictwem – młyny wodne powstały w samym Bierzwniku, a także w dobrach klasztornych. Inną gałęzią przetwórstwa było browarnictwo (browar wg źródeł pisanych mieli cystersi nad brzegiem jeziora od pocz. XIV w.). Istotną dziedziną gospodarki cystersów była też hodowla zwierząt.

Obecnie w obiektach poklasztornych znajduje się parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Od 2001 r. trwa rewitalizacja kościoła i zespołu klasztornego, a efekty wielowiekowej pracy zakonników można podziwiać do dziś.

Zdjęcie miejsca nr 1

Bierzwnik z lotu ptaka

Zdjęcie miejsca nr 2

Klasztor cysterski

Zdjęcie miejsca nr 3

Na szlaku cysterskim - festyn.

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.