Klasztor Cystersów

Przed wiekami Bierzwnik leżał na pograniczu słowiańsko - germańskim. Jednak to nie książęta czy margrabiowie wywarli największy wpływ na rozwój miejscowości, a cysterscy mnisi. Opactwo istniało w tym miejscu od końca XIII wieku do roku 1539.

Klasztor został ufundowany w 1286 r. przez margrabiów brandenburskich. Do miejsca nazwanego Lasem Maryi w 1294 r. przybył konwent z Kołbacza. W latach 1296-1326 na wzgórzu nad Jeziorem Starzyckim zbudowany został zwarty kompleks klasztorny w stylu gotyckim. Do czasów współczesnych zachowało się prezbiterium, dwa przęsła kościoła oraz dwa skrzydła klasztoru na poziomie pierwszej kondygnacji.

Po 26 czerwca 1539 r. margrabia Jan Kostrzyński sekularyzował opactwo w Bierzwniku. Zespół klasztorny wszedł w skład domeny państwowej zorganizowanej statutem w 1546 r. Kościół przestał pełnić swą funkcję i ulegał powolnej dewastacji. Zabudowania poklasztorne zaadaptowano na potrzeby mieszkalne i gospodarcze domeny.

Obecnie w obiektach poklasztornych znajduje się parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Od 2001 r. trwa rewitalizacja kościoła i zespołu klasztornego.


Od 2007 r. dawny klasztor cystersów w Bierzwniku jest członkiem Karty Europejskiej Opactw i Miejsc Cysterskich.

Klasztor Cystersów
Klasztor Cystersów w Bierzwniku

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.