W Kole pozostały liczne zachowane cenne zabytki przeszłości: ruiny zamku obronnego sprzed 1362 r., piękny gotycki kościół farny z przełomu XIV i XV wieku, wyróżniający się architekturą, polichromią oraz cennym wyposażeniem, równie niezwykły późnobarowkowy kościół i klasztor O.O. Bernardynów o rokokowym wystroju wnętrz, pięknej polichromii i ciekawych podziemiach, Ratusz Miejski, drewniany spichlerz z początku XIX w., ewangelicki kościół neogotycki z 1882 r.
W Kole przez niemal 150 lat funkcjonowała znana fabryka fajansu. Założył ją w 1842 roku Józef Freudenreich. Zakład położony był pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Zieloną, na terenie osiedla Warszawskiego. Na początku XX wieku zakład wszedł w swój złoty okres. W tym czasie Czesławowi Freudenreichowi udało się pozyskać dodatkowych fachowców z różnych regionów kraju, wprowadzić nowy asortyment i wzory dekoracji. Tutejsze wyroby uważano za jedne z najlepszych w Europie. Po pierwszej wojnie światowej zatrudnienie zwiększono do 200 osób.
W 1992 roku fabryka znalazła się w rękach prywatnego właściciela i działała pod nazwą Fabryka Fajansu „Janpol”, a następnie Fabryka Fajansu „Stanpol”, która zawiesiła działalność w 2008 roku