Czesław Freudenreich

Czesław Freudenreich był właścicielem kolskiej fabryki wyrobów ceramicznych. Z tą branżą jego rodzina związana była od pokoleń. Zakład powstał jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, on administrował nim od 1906 roku.

W tym czasie udało mu się pozyskać dodatkowych fachowców z różnych regionów kraju, wprowadzić nowy asortyment i wzory dekoracji, które wykonywali prawdziwi artyści. Wyroby tej fabryki uważano za jedne z najlepszych w Europie. Po pierwszej wojnie światowej Freudenreich zwiększył zatrudnienie w zakładzie do 200 osób.

Zawsze powtarzał, że równie ważna jak sumienność i dyscyplina jest dobra atmosfera w pracy. Najlepszym pracownikom wręczał upominki i dyplomy. Nie szczędził także pochwał. Dwa razy w roku obdarowywał załogę pięknymi naczyniami z fajansu. Czesław Freudenreich prowadził też działalność zapomogową dla najbiedniejszych oraz dawał bezzwrotne zasiłki.

Był też wielkim patriotą i oddał swoje życie za ojczyznę. 14 października 1939 roku aresztowali go gestapowcy i poddali licznym przesłuchaniom. Miesiąc później zamordowali go strzałem w głowę i zasypali wraz z innymi więźniami w zborowej mogile. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała to za egzekucję i zbrodnię ludobójstwa. Koło straciło wówczas społecznika i wielkiego patriotę, ostatniego przedwojennego właściciela Fabryki Fajansu...

Czesław Freudenreich
Ławeczka Czesława Freudenreicha

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.