KILKA SŁÓW WSTĘPU

Radzyń Chełmiński to miasto w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. Położone jest na Pojezierzu Chełmińskim, 15 km na wschód od Grudziądza. Gród słowiański istniał na tych terenach już w VIII wieku.

W 1224 roku Radzyń wykupił biskup Chrystian. Potem miejscowość przejęli Krzyżacy. W 1234 roku na większej z wysp ulokowali miasto, a na mniejszej zbudowali drewniano – ziemną warownię. Z czasem, by rozbudować swoje włości, obniżyli poziom tutejszego jeziora. Dzięki temu wznieśli jeden ze swoich najpotężniejszych domów konwentualnych, który od 1251 roku był siedzibą krzyżackiej komturii.


W 1234 roku Radzyń otrzymał prawa miejskie. 24 lutego 1397 roku założono tu Towarzystwo Jaszczurcze. W 1440 roku Radzyń wszedł w skład Związku Pruskiego, natomiast w roku 1466 powrócił w granice Polski i Radzyń został siedzibą starosty niegrodowego. W latach 1772-1920 pod zaborem pruskim.

Z Radzyniem Chełmińskim związany jest przedstawiciel znanego rodu Kostków herbu Dąbrowa, Stanisław Bolesław Kostka (pochodzący z Kościerzyny, która uwieczniła go na tablicy pamiątkowej), syn Jana Jakuba i Apolonii Pałubickiej - członek zarządu miejscowego Banku Ludowego, w latach 1907 i 1912 delegat Prus Królewskich do parlamentu w Berlinie, w 1920 roku komisaryczny burmistrz Radzynia Chełmińskiego.


Najsłynniejszym zabytkiem Radzynia jest bez wątpienia zamek krzyżacki z początku XIV wieku. Warto też zobaczyć niewiele młodszy kościół parafialny św. Anny, oraz cmentarz z gotycką kaplicą św. Jerzego z roku 1340.

Zdjęcie miejsca nr 1

XIV-wieczny kościół pw. św. Anny w Radzyniu Chełmińskim.

Zdjęcie miejsca nr 2

Średniowieczny układ rynku wraz z XIX wiecznymi malowniczymi kamieniczkami oraz pomnikami historii.

Zdjęcie miejsca nr 3

Park rekreacji, sportu i wypoczynku z publicznym mini-zoo oraz lodowiskiem.

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.