Zamek krzyżacki

Dziś po zamku została ruina, ale w czasach swej świetności był on drugą po Malborku najpiękniejszą twierdzą krzyżacką na ziemiach polskich. I jedną z najważniejszych. Dlatego wielcy mistrzowie wizytowali go aż 23 razy!

Czteroskrzydłowy zamek komturski wzniesiony został nad brzegiem Jeziora Zamkowego. A właściwie na tym jeziorze - na jednej z dwóch znajdujących się na nim wysp. Gród słowiański na mniejszej z tych wysp istniał już od VIII wieku. W 1224 roku Radzyń wykupił biskup Chrystian.

Potem miejscowość przejęli Krzyżacy. W 1234 roku na większej z wysp ulokowali miasto, a na mniejszej zbudowali drewniano – ziemną warownię. Z czasem, by rozbudować swoje włości, obniżyli poziom tutejszego jeziora. Dzięki temu wznieśli jeden ze swoich najpotężniejszych domów konwentualnych, który od 1251 roku był siedzibą krzyżackiej komturii.

Była to budowla bogato zdobiona. Jej ściany pokrywały geometryczne wzory, a gzymsy, portale i łuki okien obramowano glazurowaną na zielono i czerwono cegłą. Szyku w głównym skrzydle dodawały wysokie szczyty i wnęka w ścianie. A kaplicy - kunsztowne sklepienie gwiaździste.

Dzięki prowizorycznym naprawom zamek użytkowano jeszcze do połowy XVIII wieku. Kaplica służyła wiernym do 1776 r. Władze pruskie chciały w budynku prowadzić miejscowy urząd, ale większe naprawy zniszczonej twierdzy okazały się zbyt kosztowne. Zezwolono więc na rozbiórkę.

Po protestach miejscowej ludności, w 1837 roku, król Prus zakazał dewastacji. Zniszczoną twierdzę odgruzowano i zabezpieczono dopiero pod koniec XX wieku. Zwiedzając to miejsce warto mieć na uwadze, że jest to jedyny zamek krzyżacki, który nigdy nie był przebudowywany i modernizowany.

Obiekt otwarty jest w sezonie od 1 maja do 30 września, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00. Ceny biletów wynoszą 10 zł bilet normalny i 8 zł ulgowy. Poza sezonem można zwiedzać zamek po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym lub mailowym.
Kontakt:
PATREDINO Patrycja Piłat
Tel. 694959628
Mail: patredino@gmail.com

Zamek krzyżacki
Ruiny zamku krzyżackiego

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.