KILKA SŁÓW WSTĘPU

Strzelce Opolskie - miasto położone we wschodniej części województwa, stolica powiatu.  Zamieszkuje je ponad 20 tysięcy mieszkańców. Założone zostało na przełomie XIII i XIV wieku.

 Od 1323 do 1460 samodzielne księstwo strzeleckie, którego pierwszym władcą był  Albert strzelecki, syn Bolka I opolskiego.  Po wygaśnięciu rodu Piastów Opolskich miasto przeszło najpierw pod panowanie austriackie, a potem pruskie, pozostając w rękach kilku możnych rodów. Niemal doszczętnie zniszczone przez Rosjan w styczniu 1945. Słynie z tutejszego zamku, dziś w ruinie, który przed wiekami był zapewne drewnianą osadą, w której stacjonowali myśliwi lub strzelcy książęcy broniący przebiegających tu wówczas szlaków handlowych. Od nich miałaby wziąć się nazwa miasta. Wokół zamku rozciąga się piękny, olbrzymi park zamkowy urządzony w stylu angielskim. Są tu również wart uwagi drewniany kościół cmentarny świętej Barbary, średniowieczna baszta przerobiona na dzwonnicę czy fragmenty dawnych murów obronnych.

Zdjęcie miejsca nr 1

But Gabora 

Zdjęcie miejsca nr 2

Ratusz

Zdjęcie miejsca nr 3

Park miejski

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.