Brama zamkowa

Zamek wzniesiony został w miejsce wcześniejszego, drewnianego i osady, w której stacjonowali książęcy strzelcy, strzegący biegnącego tu szlaku handlowego. Stąd i dzisiejsza nazwa miasta. Aby jednak wejść na teren tej wiekowej budowli, trzeba było minąć monumentalną bramę.

Mieszcząca się przy ulicy Zamkowej zabytkowa budowla jest jednym z niewielu elementów pozostałych z dawnych włości rodziny Renardów. Do niedawna strasząca swoim wyglądem, została właśnie gruntowanie wyremontowana. Odwiedzający mogą wreszcie podziwiać jej historyczny kształt. Odtworzono ornamenty, wyremontowano zadaszenie. Odnowiono także dwie kamienne figury w niszach po bokach bramy. To święci: Jan Nepomucen - patron od nieszczęść na mostach, oraz Florian - patron strażaków. Obie późnobarokowe rzeźby powstały w XVIII wieku. 

Dlatego dziś przechodząc przez bramę do zamkowego parku, można znów poczuć się jak XIX wieczny hrabia, podziwiający kunszt swojego ogrodnika. A ten - jak mówią źródła - tworzył swojemu panu wymarzony park przez blisko 30 lat!

Jedną z największych rozbudów zainicjował hrabia Andrzej Renard. Podczas remontu, który ruszył w 1840 roku, powiększono zachodnie skrzydło i położono tynk. Wybudowano też zamkową wieżę i dużą stajnię, czyli masztalarnię. Trafiały do niej konie pełnej krwi angielskiej hodowane w pobliskiej Olszowej. Wtedy właśnie wokół zamku urządzono wspomniany już park w stylu angielskim, który zachwyca do dziś. Ma około 65 hektarów powierzchni i po dziś dzień rosną w nim białe topole, daglezje, limby, sosny wejmutki, choinki kanadyjskie, drzewa tulipanowe czy ostrokrzewy cierniste. Jest też najwyższy, mierzący ponad 37 metrów wiąz w Polsce. W parku za czasów hrabiego Renarda powstały także bażanciarnia, oranżeria, ananasarnia czy neoklasycystyczna świątynia stylem nawiązująca do budowli starożytnej Grecji.

Nadmieńmy, że w lipcu 2021 r. Radni podjęli uchwałę nadającą strzeleckiemu parkowi miejskiemu nazwę Parku Renardów.

Brama zamkowa
Brama zamkowa w Strzelcach Opolskich.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.