Legenda o powstaniu Koźmina

Koźmin to jedno najstarszych polskich miast. Sam gród istniał tu już w XII wieku, a prawa miejskie otrzymał gdzieś w połowie wieku XIII. W czasach I Rzeczypospolitej należał do najsilniejszych miast w Wielkopolsce. Założycielem miasta był bohater jednej z najciekawszych legend kaliskich. 

Mężczyzna którego imienia nie znamy wyruszył w podróż szukając miejsca dla siebie. Wędrował wiele dni i nocy. Dotarłszy na pustkowie otoczone moczarami, ujrzał nad sobą dwa orły. Dawały mu znaki, by podążył za nimi. Wkrótce dotarł do wrzosowiska i usłyszał płacz.  W koszyczku znalazł dzieciątko owinięte w półcienną sukieneczkę. Bohater poczuł, że oto osiągnął kres swojej wędrówki. Miejsce do którego dotarł wydało mu się odpowiednie, by osiąść tu na stałe. Wybudował więc dom, a dziecię wychował jak swoje.

Po latach, gdy dziewczynka podrosła i nabierała wody z rzeki, na jej brzegu poznała rycerza z orszakiem. Gdy ich spojrzenia się spotkały, młodzi od razu się w sobie zakochali. Wieczorem, goszcząc w domu ojca, ten odpowiedział gościowi o tym jak znalazł dziewczynkę, potem pokazał rycerzowi zawiniątko w którym ją znalazł. Były na nim znaki wyszyte kolorową nicią. Wtedy rycerz przypomniał sobie, że w tym księstwie, którego został spadkobiercą, przed dwudziesty laty toczyły walki o władzę. Zginął poprzedni władca, a wkrótce po nim zmarła jego żona. Mieli kilkumiesięczną córkę. Niemowlę zostało porwane i ukryte, a słuch o nim zaginął.

Rycerz, zabrał ukochaną do stolicy nad Wartę. Bezimienny bohater natomiast wolał pozostać na miejscu. Wkrótce dołączyli doń inni osadnicy obwołując go swoim przywódcą. Szybko wokół jego domu powstała spora osada, którą wkrótce nazwano Koźminem.

Legenda o powstaniu Koźmina
Koźmin z lotu ptaka.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.