Kościół i kalwaria w Radawiu

 Pierwsze wzmianki na temat kościoła w Radawiu pochodzą z 1500 roku. Ale tak naprawdę świątynia w tym miejscu miała istnieć już w roku 1305. Dziś, poza kościołem, w miejscowości znajduje się także Kalwaria, gdzie odprawia się msze święte na świeżym powietrzu.

Obecny, barokowy kościół, pochodzi z XVIII wieku. W ciągu kolejnych dziesięcioleci był wielokrotnie przebudowywany. Jego wyposażenie i wystrój pochodzą w większości z XIX w. Obraz główny ołtarza – zatytułowany „Podwyższenie Świętego Krzyża” - powstał w 1842 r. Organy pochodzą z XVIII w., krucyfiks z XVIII-XIX w., a chrzcielnica - z rzeźbą chrztu w Jordanie - z pierwszej połowy XIX w. Kościół jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej. To jeden z blisko 70-ciu drewnianych kościółków rozsianych po całej Opolszczyźnie na Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego.
Natomiast Kalwaria Maryjna w Radawiu to miejsce kultu religijnego, które powstało w latach 1996 - 2003, w miejscu postoju pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. Otoczone jest figurami świętych. Są tu pomniki Matki Bożej Ocalenia, Jana Pawła II, Maksymiliana Kolbe, Ojca Pio, Jana Chrzciciela, Michała Archanioła, Brata Alberta czy błogosławionej Karoliny Kózkówny. Dziś jest miejscem odprawianych na świeżym powietrzu nabożeństw o niezwykłym wprost klimacie.

Kościół i kalwaria w Radawiu
Kościół i kalwaria w Radawiu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.