Pomnik Sołtysa Wąchocka

Dlaczego sołtys w Wąchocku już nie jeździ czołgiem? Bo mu gąsienice pozdychały. Albo: Jakiego zeza ma córka sołtysa w Wąchocku?  Takiego, że jak płacze, to jej łzy po plecach ciekną! To tylko dwa z szeregu popularnych dowcipów o sołtysie Wąchocka.

Wąchock to jednak miasto. Skąd więc sołtys? W 1994 roku Wąchock odzyskał prawa miejskie i sołtysa zastąpił burmistrz. Od kilkunastu lat wybierany jest jednak sołtys honorowy, który odwiedza sąsiednie gminy i udziela się na festynach i jarmarkach. To on 8 czerwca 2007 roku podczas zjazdu sołtysów ogłosił, że Wąchock jest polską Stolicą Humoru. Ale do miasta warto przyjechać nawet wtedy, jeśli żarty o nim nas nie śmieszą.

Weźmy choćby Park Rekreacyjno-Sportowy. Wokół jego południowego brzegu powstała ponad kilometrowa promenada. Dzisiejszy kształt Parku zwieńczyła zakończona w 2015 roku rewitalizacja centrum Wąchocka, w ramach której zagospodarowano tereny nad zalewem i rzeką Kamienną. Kompleks powstał zarówno z myślą o mieszkańcach gminy jaki i turystach przyjeżdżających do Wąchocka z różnych regionów Polski i świata. Mamy tu także wodną przystań gdzie możemy wypożyczyć kajaki lub rowerki wodne, a także piękną plażę. Około 2 tys. m2 piasku, na którym stoi 20 leżaków, czeka na każdego, kto kocha opaleniznę i leniwą formę relaksu.

No i koniecznie trzeba zobaczyć klasztor cystersów. Cystersi i Wąchock są bowiem ze sobą związani od wieków. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi już z 1179 roku. Wtedy to właśnie biskup krakowski ufundował klasztor. Pierwsi zakonnicy przybyli do Wąchocka z francuskiego opactwa Morimond. W XIII w. klasztor został samodzielnym opactwem, a dzięki darowiznom władców, rycerstwa i szlachty stał się jednym z bogatszych klasztorów na ziemiach polskich! Cystersi z Wąchocka przyczynili się do rozwoju przemysłu nad Kamienną, zakładając kopalnie i zakłady metalowe. Zakonnicy mieli prawa do wszystkich złóż mineralnych w okolicy. W średniowieczu powstały tu liczne kuźnie. W 1500 r. Wąchock mógł się pochwalić 22 spośród ogólnej sumy 289 kuźni zarejestrowanych na terenie Królestwa Polskiego.

Pomnik Sołtysa Wąchocka
Pomnik sołtysa w Wąchocku

Visit Social media:

Share Social media:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.