Karwia – Andrzej Kurylewicz

Bałtyk ma w sobie jakiś magnes, który przyciąga muzyków, pisarzy, malarzy. Nad morzem wypoczywają, szukają weny, tworzą. Wiele znanych nam melodii napisał wielki polski kompozytor, pianista i dyrygent Andrzej Kurylewicz. W Karwi miał swoją letnią chatkę…

Urodzony we Lwowie w 1932 roku Kurylewicz już jako sześciolatek pobierał naukę gry na fortepianie. Po wojnie kontynuował ją w Gliwicach i Krakowie. Co ciekawe, z uczelni krakowskiej usunięto go za… wykonywanie jazzu. W latach 50. był on uznawany za gatunek „wrogi” i  „imperialistyczny”. Wtedy kompozytor założył swój własny zespół – Sekstet organowy Polskiego Radia w Krakowie. Ale już w latach 60. przeniósł się do Warszawy i z tym właśnie miastem związał swoją karierę. Kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, a wraz z żoną, znakomitą wokalistką Wandą Warską, prowadził Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów przy warszawskim Rynku.

Pisał muzykę do spektakli teatralnych największych reżyserów: Zygmunta Hübnera, Adama Hanuszkiewicza, Erwina Axera czy Jerzego Gruzy. Spośród ponad stu filmów z jego muzyką te najbardziej znane to: „Polskie drogi” w reżyserii Janusza Morgensterna, „Lalka” Ryszarda Bera, „Sublokator” Janusza Majewskiego, „Panny i Wdowy” Janusza Zaorskiego czy „Nad Niemnem” Zygmunta Kuźmińskiego.  Zmarł we śnie, w 2007 roku. Od tego czasu, zgodnie z jego wolą, córka kompozytora Gabriela Kurylewicz i Fundacja Forma opiekują się jego bogatym dorobkiem, organizując m.in. coroczny festiwal „Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza”.

Karwia – Andrzej Kurylewicz
Andrzej Kurylewicz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.