Brama Paczkowska

Baszta jest niewątpliwie najciekawszym zachowanym fragmentem średniowiecznych fortyfikacji. Śmiało można powiedzieć, że to symbol miasta. Pochodzi ona z 1324 roku, a obecny kształt zyskała w roku 1491. Wtedy panowała tutaj książęca dynastia Podiebradów, która mocno rozwinęła miasto.

W szczególności związane jest to z inwestycjami Karola I. Pozostawił po sobie takie zabytki jak mury obronne, epitafium rodzinne w kościele parafialnym św. Jerzego i właśnie dwukodygnacyjną, zaprojektowaną na planie czworoboku, gotycką Bramę Paczkowską. Ciekawostką jest fakt, że brama pojawia się w powieści Andrzeja Sapkowskiego pt. "Narrenturm". Na niej to często przebywał Pomurnik. Był to szpieg polimorf, który potrafił przybierać postać ptaka. Ze szczytu tej właśnie bramy zwykł obserwować, co takiego dzieje się w mieście.

Przechodząc pod bramą wchodzimy do starej części miasta. Niegdyś otoczona wysokim murem starówka, to prawdziwy klejnot Dolnego Śląska. Tak jak kiedyś, dziś zachwyca przyjezdnych swoim średniowiecznym, nienaruszonym układem urbanistycznym i licznymi zabytkami. Warto wymienić choćby majestatyczny kościół św. Jerzego z początku XIII wieku będący jednocześnie najstarszą z zachowanych ziębickich budowli oraz unikatowe w skali kraju Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, które znajduje się w budynku miejskiego ratusza.

Brama Paczkowska
Brama Paczkowska

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.