Rynek w Bobolicach

Historia Bobolic to gotowy materiał na film. W ciągu swojej historii miasto przeżywało liczne wzloty i upadki. Bobolice otrzymały prawa miejskie w roku 1340 i wtedy też nastąpił ich rozkwit.

Miasto trapiły liczne pożary. Jeden z najtragiczniejszych miał miejsce w 1800  roku.  Niemal do samych fundamentów strawił wiele budynków w tym ratusz. Musiano postawić nowy, który stał do 1912 roku. Potem ratusz przeznaczono do rozbiórki. Od 1912 roku wygląd rynku zmienił się zupełnie. Zyskał on wtedy na wyglądzie, nasz piękny kościół stał się bardziej widoczny. Niestety wysiłek włożony w tym czasie w przebudowę centrum był niweczony przez kolejne pożary. Spłonęło wiele starych kamienic. Dziś pozostało ledwie kilka domów konstrukcji ryglowej z XVIII wieku. Na początku XX wieku spalił się także hotel von Gros przy rynku. Został jednak szybko odbudowany i w tej formie zachował się do dziś.  


W roku 1886 na bazie pierwotnej świątyni z czasów lokalizacji miasta powstał neogotycki kościół. Tą charakterystyczną budowlę wzniesiono z czerwonej cegły. Kościół najpierw należał do luteran, a po 1945 roku przejęli go katolicy. Wtedy też stał się kościołem parafialnym.


Ważną rolę w Bobolicach pełnią kasztanowce. Najsłynniejszy z nich ma ponad 200 lat, stoi na rynku a mieszkańcy nazywają go Bobodziejem. W 2019 roku został on uznany pomnikiem przyrody. Natomiast 17 kwietnia 2020 roku, gdy obchodzono okrągłą rocznicę: 680-lecie nadania Bobolicom praw miejskich, na rynku posadzono nowe drzewko, tzw. Bobodziejka.

Rynek w Bobolicach
Rynek: Bobodziejek i Kościół wniebowzięcia NMP

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.