W 1605 roku, gdy na kontynencie panował feudalizm, powstała tutaj wspólnota chłopska gdzie każdy mieszkaniec i jego potomkowie byli udziałowcami nabytych dóbr. Chłopi kupili je wraz z wolnością od Jana Von Bessa, właściciel majątku, który pilnie potrzebował pieniędzy. Wolni włościanie podzielili między siebie ziemię zgodnie z wysokością wkładu finansowego poniesionego przy wykupie. Las i karczma pozostały niepodzielnym dobrem całej wspólnoty. Wedy też wieś zaczęto wówczas nazywać Kadłub Wolny. W 1845 r. chłopska spółka zyskała osobowość prawną zarejestrowaną w sądzie. Powołano władze: walne zgromadzenie i zarząd. Utworzono Wspólnotę Chłopską Lasów Drobnowłościańskich Wsi Kadłub Wolny oraz Chłopską Wspólnotę Gruntową Karczmy. Warto podkreślić, że obie wspólnoty działają do dzisiaj. Dziś Karczma spełnia rolę sali zebrań oraz izby regionalnej. Na 80 metrach kwadratowych zgromadzono liczne pamiątki z ponad 400- letniej historii wsi.
Kadłub Wolny
Historia Kadłuba Wolnego jest tak niezwykła, że powinno się jej uczyć na lekcjach historii jak o wyjątku na skalę Europy. Najcenniejsze pamiątki z jej dziejów przechowuje się do dziś w zabytkowej karczmie.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: