Pomnik Bohaterów Ziemi Dolskiej

Dolszczanom jak mało komu należy się pamięć. Gdy ważyły się losy ojczyzny zawsze stawali w obronie polskości. Tak było chociażby podczas powstania wielkopolskiego. W szeregach powstańców znaleźli się liczni mieszkańcy Dolska, jak i okolicznych wsi.

Na wieść o wybuchu Powstania zorganizowano kompanię dolską. Przewodził nią Tomasz Paul, wówczas podporucznik. Źródła historyczne mówią, że ponad stu dolszczan znalazło się w szeregach powstańców. Kompania Tomasza Paula wsławiła się niezwykłą odwagą. Ochotnicy dowiedli jej już na samym początku, podczas ataku na koszary pruskie w Śremie. Tylko nieliczni mieli pistolety czy przestarzałe fuzje, a większość była uzbrojona jedynie w kije. Mimo to w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku udało im się zdobyć koszary i trzymaną w nich broń. Dolscy powstańcy walczyli potem głównie pod Rawiczem i Zbąszyniem. Dzięki ich heroicznemu zrywowi Wielkopolska stała się wolna od zaborcy.

Wolność nie trwała jednak długo. Przyszedł rok 1939 - wyjątkowo tragiczny dla mieszkańców Dolska. Zaczęły się publiczne egzekucje. Wybranych wzywano na rozmowy na posterunek policji pod pretekstem złożenia wyjaśnień. Tam czekał ich trwający najwyżej kwadrans przewód sądowy, w którym świadkami byli wyłącznie miejscowi Niemcy.

W ten podstępny sposób 20 października rozstrzelano majora Paula a także wielu innych obywateli Dolska i okolic. Zimą tego roku nastąpiło też masowe wysiedlanie. W 1942 roku miała natomiast miejsce kolejna publiczna egzekucja...

Pomnik upamiętnia Bohaterów Ziemi Dolskiej. Odsłonięto go w 1978 roku, a po renowacji rynku odnowiono w roku 2014. Tablicę na granitowym głazie wykonano w Odlewni Żeliwa HCP w Śremie.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Pomnik Bohaterów Ziemi Dolskiej
Pomnik Bohaterów Ziemi Dolskiej

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.