Zakonnica Klaryska

Klasztor sióstr klarysek w Strzelinie powstał w roku 1295. Jego fundatorem był książe Bolko I Surowy, zwany tez Świdnickim. Ten sam, który w 1292 roku nadał Strzelinowi prawa miejskie. Książe pan sprowadził tu na początek grupę sióstr z Wrocławia. Pierwszą opatką klasztoru została książęca córka – Beatrycze. W zakonie przybrała imię Anna.

O tym, jak wyglądało tu życie za klasztorną furtą tak naprawdę niewiele wiadomo. Na pewno działała tu przeznaczona dla zakonnic szkoła. Siostry, nawet te z nizin społecznych, uczyły się tu czegoś, co w tamtych czasach było dane nielicznym, czyli czytania i pisania. Przyswajały też łacinę. Najprawdopodobniej w tutejszym klasztorze działało też skryptorium, w którym klaryski przepisywały i iluminowały księgi. Ta żeńska gałąź zakonu franciszkańskiego zajmowała się też pomocą dla miejscowej ludności – na przykład służyła opieką medyczną.

Strzelińskie klaryski okazały się też niezwykle zaradne. Gromadziły i dysponowały sporymi dobrami. Miały siedem młynów, dwa folwarki, dwa stawy rybne, wielki ogród warzywny i bagatela dwanaście wsi. Mieszkańcy tych wsi nie składali danin na zasadzie pańszczyzny, tylko funkcjonowali według umowy czynszowej, korzystniejszej nie tylko dla sióstr, ale też dla nich samych. W ten sposób zakonnice dorobiły się sporego majątku.

I było tak aż do roku 1540. Wówczas klasztor w Strzelinie został zlikwidowany, klaryski przeniesione do zgromadzenia we Wrocławiu, a niemały majątek przejęli książęta brzescy. Opustoszały budynek został zniszczony podczas pożaru miasta najpierw w 1548 roku, a potem w czasie wojny trzydziestoletniej w XVII w. W międzyczasie, prowizorycznie zabezpieczony, służył jako spichlerz miejski.

Na przełomie XIX i XX wieku wielowiekowe tradycje klasztorne w Strzelinie kontynuowało zgromadzenie sióstr boromeuszek. Zaś po II wojnie światowej Kościół Podwyższenia Pańskiego, który w XV wieku powstał przy klasztorze klarysek, wraz z przykościelnym budynkiem klasztornym przejęli księża katoliccy. Odbudowano je w latach 1955-1956. Dziś można podziwiać barokowy wystrój wnętrz świątyni z rzeźbami i obrazami Jana Józefa Klimy z XVIII wieku.

Zakonnica Klaryska
Zakonnica Klaryska

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.