Zamek Golesz

Historię warowni, której początki sięgają 1319 roku, rozpoczyna dokument świadczący o sporze o własność. Zamek posiadali wówczas benedyktyni, jednak pretensje do niego rościł sobie podkomorzy sandomierski Jakub Bogoria.

Ostatecznie Bogoria spór wygrał. Obiecał odbudować warownię, którą na przełomie XIII i XIV wieku wznieśli jego przodkowie.

Niestety, los nie oszczędzał zamku. Pierwsze poważne zniszczenia dotknęły go w 1474 roku. Przez jego mury przetoczyły się wtedy wojska węgierskie. A jednak zamek powstał z popiołów. Ba! Prawdopodobnie zyskał nawet nowe, zmodernizowane oblicze. Prawdziwa tragedia przyszła później, podczas najazdu wojsk Jerzego II Rakoczego w roku 1657. Po klęsce obrońców, zamek zaczął gwałtownie podupadać. Niespełna trzydzieści lat później dokumenty określały go już jako "spustoszały od dawna".

Ale jak wyglądał zamek u szczytu swojej potęgi? Miał kształt zbliżony do owalnicowego, z dwiema cylindrycznymi wieżami. Mieściły się one w północnej i zachodniej kurtynie murów obwodowych. W części południowej stał natomiast budynek bramny, którego pozostałości zachowały się do dzisiaj. Widoczne są też relikty baszy północnej, zachowane bezpośrednio pod nawierzchnią dziedzińca.

Zamek Golesz
Ruiny zamku Golesz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.