Był gorącym zwolennikiem monarchii konstytucyjnej i jednym z głównych przywódców podczas Rewolucji Francuskiej. Jednak gdy w 1791 roku w Paryżu zaczęła się rzeź gilotynowa, w obawie o życie uciekł do Austrii. Tam został internowany. Odmówił współpracy i został przekazany Prusakom. Ci najpierw uwięzili go w twierdzy Magdeburg, a 6 stycznia 1794 roku przewieźli do Nysy i osadzili w Forcie Prusy.
Wiedział, że znajduje się niedaleko granicy z Polską i planował ucieczkę z fortu. Napisał nawet list do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był jednak tak mocno pilnowany, że nie udało mu się przekazać listu władcy. Do Francji wrócił dopiero w 1797 roku, po zawarciu pokoju w Campo Formio.
La Fayette był wielkim przyjacielem Polski. Gorącym zwolennikiem niepodległości naszego kraju, współzałożycielem Francusko-Polskiego Komitetu Pomocy dla powstania listopadowego. Zbierał pieniądze na pomoc powstańcom i żądał przyjścia Polsce z pomocą. A po upadku tego powstania zaangażował się w organizowanie pomocy dla polskich emigrantów.
Fakt, iż był przetrzymywany w Nysie jako więzień, do niedawna był praktycznie nieznany. Upamiętniająca, odlana z brązu tablica, została odsłonięta w 2010 roku. Jej autorem jest związany od lat z Nysą rzeźbiarz Marian Molenda.
Markiz De La Fayette (Bastion Św. Jadwigi)
Marie Joseph de La Fayette był francuskim arystokratą, politykiem, humanistą i znakomitym wojskowym. Był uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, z której do rodzinnej Francji wrócił w stopniu generała.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: