Do drewnianego dworku, stojącego dokładnie w tym miejscu, gdzie stoi jego współczesna rekonstrukcja, młody Żeromski wprowadził się 13 czerwca 1871 roku. Miał wtedy sześć lat. Zamieszkał tu z ojcem Wincentym, który został wtedy nowym zarządcą majątku, matką Franciszką Józefą i dwiema siostrami: 10-letnią Olesią i niespełna dwuletnią Bolesią.
To tu młody Stefan, zauroczony miejscem i otoczeniem pięknych pobliskich szczytów – Radostowej, którą nazywał „Górą Domową” czy Łysicy - odkrył swoją pasję do pisania. Od lat dziecięcych nie rozstawał się z zeszytem i tworzył pierwsze wiersze.
Dwór w Ciekotach, w którym Żeromscy mieszkali 12 lat, pochodził z 1753 roku. Spłonął całkowicie w roku 1900. Budynek odtworzono w 2010 roku – głównie na podstawie opisów. Jak podają jego twórcy - zaaranżowany i wyposażony został zgodnie z prawdą historyczną, duchem epoki, dokumentami, „Dziennikami” i literackimi relacjami Żeromskiego. Dziś mieści się tu muzeum pisarza.
Ławeczka projektu rzeźbiarza Sławomira Micka na której przysiadła na wieki rodzina Żeromskich czyli młody Stefan ze swoimi rodzicami, stoi tu od 2015 roku. Naprzeciwko dworku funkcjonuje Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, nawiązujące oczywiście do literackich wizji Żeromskiego.
Visit Social media:
Share Social media: