Pomnik Jana Pawła II

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, również i przez tę niepogodę, przez ten gwałtowny deszcz i wicher. Widocznie był nam wszystkim potrzebny…” – tak swoją homilię, odprawioną na lotnisku Kielce – Masłów 3 czerwca 1991 roku, rozpoczął papież Jan Paweł II.

Pomnik upamiętniający to wydarzenie, stoi na placu, nazwanym jego imieniem. Odsłonięto go w 25 rocznicę pamiętnej pielgrzymki. Wyjątkowej, bo czwartej w historii do Polski, ale pierwszej w wolnym, niekomunistycznym kraju.


W eucharystii wzięło wtedy udział blisko pół miliona pielgrzymów. By jak najbardziej oddać ducha tego spotkania odlane z brązu szaty pomnikowego papieża, zaprojektowanego przez Michała Pronobisa, wyglądają jak szargane silnymi podmuchami. Kartki, które trzyma Karol Wojtyła, pokryte fragmentami homilii - choć zaklęte w metalu - ulatują. A uniesiony w górę w karcącym geście palec nawiązuje do treści papieskiego kazania.

Upamiętnień tego wydarzenia jest w Masłowie więcej. Już w pierwszą jego rocznicę, w pobliżu kościoła ustawiono obelisk, na którym wyryto kształt krzyża podobnego do tego, który stał przy ołtarzu na lotnisku w 1991 roku. Umieszczono na nim napis: „Pamiątka pobytu Jana Pawła II w Masłowie 3 czerwca 1991 roku”. Tutejszej szkole podstawowej nadano imię Jana Pawła II, podobnie jak ulicy biegnącej od granicy Masłowa z Kielcami do szkoły podstawowej i Urzędu Gminy w Masłowie. Zaś w każdą rocznicę śmierci Papieża Polaka organizowana jest tu uroczysta Droga Krzyżowa.

Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II w Masłowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.