Pałac w Lewinie Brzeskim

Ród von Bessów  przez blisko dwa wieki był właścicielem Lewina Brzeskiego. To właśnie oni w XVI wieku przekształcili stojący tu niewielki średniowieczny zameczek w renesansowy pałac. Niestety w 1666 roku zniszczył go pożar.

Pół wieku później jego odbudowy podjął się nie kto inny jak wspomniany Otto von Bess. Jego nazwisko i rok budowy do dziś można odczytać na kamieniu osadzonym przy lewym skrzydle pałacu.

Hrabia był światowcem i kazał przebudować pałac w modnym wówczas stylu barokowym. Obiekt reprezentuje typ założenia trójskrzydłowego. Fasada pałacu jest trzynastoosiowa a dodatkowym jej wzbogaceniem stał się usytuowany na osi środkowej pseudoryzalit z balkonowym portalem. Hrabia kazał zamienić pałacowy ogród w rozległy park w stylu angielskim. Aby robił większe wrażenie, drzewa i krzewy sprowadził z zagranicy. Szczególnie dumny był z azalii pontyjskiej, bardzo rzadkiego krzewu rosnącego tylko w rezerwatach. Do dzisiaj rośnie tu jeszcze dąb piramidalny oraz grujecznik japoński, a niemal do końca XX wieku przetrwały świerki kanadyjskie.

Dziś, jak nigdy wcześniej, pałac przypomina ten, który w roku 1722 wybudował tu hrabia Otto Von Bess. Aby lepiej poczuć barokową atmosferę, warto wejść do środka. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających. Serdecznie zapraszamy!

Pałac w Lewinie Brzeskim
Pałac w Lewinie Brzeskim

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.