Pałac w Oleśnicy Małej

Pierwsze wzmianki o oleśnickim pałacu - wówczas jeszcze zamku - sięgają XII wieku. Tutejsza puszcza obfitowała w zwierzynę i książę Bolesław I Wysoki zbudował tu zamek myśliwski z kaplicą. Jego syn Henryk Brodaty przekazał to miejsce przybyłym z okolic Brunszwiku Templariuszom.

W latach dwudziestych XIII wieku utworzyli oni pierwszą na tych ziemiach komandorię. Zakon rozbudował zamek i założył nowe osady. Komandytoria zyskiwała na znaczeniu.
Obrotni Templariusze sprowadzili do miejscowego kościoła liczne relikwie, w tym świętej Jadwigi. Rozwojowi wsi nie przeszkodziło nawet rozwiązanie zakonu Templariuszy. Schedę
po nich otrzymali Joannici, którzy nie tylko utrzymali posiadłość, ale też znacznie ją unowocześnili. Dzięki szpitalnikom Oleśnica Mała wdarła się do czołówki najbogatszych dóbr
na Śląsku.


Pałac, jaki widzimy dziś, znacznie różni się od pierwotnego. Jego wygląd zawdzięczamy komturowi von Dietrichsteinowi, który odbudował pałac po wielkim pożarze z 1706 roku.
Wyróżnia się on majestatyczną bryłą, kartuszami herbowymi, oraz rzadkim wiatrowskazem w kształcie pawia na wieży Zofii. Na zewnątrz warto też obejrzeć kamienne płyty
średniowiecznego stołu sędziowskiego, nagrobek ulubionego konia feldmarszałka Siwka z Möckern oraz pomnik poległych podczas I wojny. Wewnątrz natomiast wyróżnia się dawna sala biblioteczna z oryginalnym belkowanym stropem, kartusz herbowy Hansa Yorcka von Wartenburga oraz rokokowy piec kaflowy. Koniecznie warto wybrać się też spacer po pałacowym parku. Biegnie tam malownicza aleja grabowa, z wiekowymi dębami i ośmiobocznym mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg projektu znakomitego architekta Carla Gottharda Langhansa.

Pałac w Oleśnicy Małej
Pałac w Oleśnicy Małej

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.