Jasne Błonia

To zielony salon Szczecina. Można tu odpocząć, pospacerować, pojeździć na rowerze i obcować z przyrodą. Mieszkańcy kochają to miejsce. Jasne Błonia powstały w latach 1925-1927. Ciągną się w kierunku Parku imienia Jana Kasprowicza i dalej do Lasu Arkońskiego.

Po drodze jest Teatr Letni, Różanka, ogród dendrologiczny i ogród botaniczny. Jasne Błonia i Las Arkoński podarował miastu Johannes Quistorp, szczeciński przedsiębiorca i filantrop z XIX wieku. Zastrzegł tylko, żeby zawsze służył on mieszkańcom do celów rekreacyjnych. I tej obietnicy miasto dochowuje po dziś dzień.

W Parku Kasprowicza jest około 200 gatunków drzew i krzewów. Oprócz dobrze znanych, takich jak buki, dęby czy kasztanowce, Johannes Quistorp ściągnął tu i zasadził wyjątkowe okazy z najdalszych zakamarków świata. Są tu m.in, platany klonolistne, rośnie ich aż 213 sztuk!

Różanka to kolejne piękne miejsce! Ogród, założony został w 1928 r. z okazji zjazdu ogrodników. Niemal nienaruszona w czasie II wojny światowej do lat 70-tych była miejscem wypoczynku Szczecinian. Potem niestety zaczęła popadać w ruinę. Na szczęście w ostatnich latach  udało się przywrócić mu dawny blask.

No i jest jeszcze Ptasia Fontanna. Stanęła tu w 1935 roku. Odrestaurowano ją w ostatnich latach z użyciem klinkieru i marmuru na podstawie zdjęć i rycin. Przedstawia cztery gęsi osadzone na cokole. Trzy z nich są oryginalne, a czwarta została stworzona od podstaw.

Natomiast pomnik Jana Pawła II stanął tu w 1995 roku, na pamiątkę mszy, którą Papież Polak odprawił tu w roku 1987. Dlatego nadano Jasnym Błoniom jego imię. Wzlatujące orły to Pomnik Czynu Polaków symbolizujący trzy pokolenia rodaków zaangażowanych w odbudowę Szczecina. Stanął tu w 1979 roku. Jest wyrazem szacunku i podziękowania dla mieszkańców miasta za odbudowanie Szczecina w ciągu 35 lat od zakończenia wojny.

Pomnik Chłopca Węgierskiego natomiast odsłonięty został w 2016 roku, w 60 rocznicę krwawo stłumionego przez ZSRR powstania na Węgrzech z 1956 roku. Polacy, także wtedy sprzeciwiający się socjalistycznemu porządkowi, śledzili ten zryw z entuzjazmem. A potem udzielili Węgrom pomocy – podobno pomocy największej spośród wszystkich krajów. Do Węgier wysłano wtedy z Polski krew, osocze, leki, opatrunki, ale też żywość czy materiały budowlane. To symbol tamtych wydarzeń. Drugi taki sam – bliźniak naszego chłopca – stoi w Budapeszcie.

Jasne Błonia
Jasne Błonia w Szczecinie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.