Kościół cmentarny w Leśnicy

Kościół cmentarny pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leśnicy to prastare miejsce kultu religijnego. Według legendy pierwsza kaplica została tu wybudowana zaraz po przyjęciu chrztu przez Mieszka I, co miało miejsce w 966 roku.

Przekazy historyczne wskazują na wiek XII jako czas budowy. Pierwsza wzmianka o Leśnicy, która była wówczas własnością braci Sebastiana i Grzegorza, pochodzi natomiast z dokumentu sporządzonego w 1217 roku. Książę opolski Kazimierz wyraził w nim zgodę na osiedlenie się tu obcych przybyszów, zwalniając ich od ciężarów prawa książęcego. Mieli oni korzystać z takich samych praw, jakie wcześniej otrzymali osadnicy w Opolu i Raciborzu.

    To budowla o gotyckim rodowodzie. Świadczą o tym między innymi specyficzne, grube, oszkarpowane mury; wejście do zakrystii z kamiennym, ostrołukowym portalem i wiązania dachowe, widoczne na strychu, o tak zwanej „storczykowej” konstrukcji. Całość jest skromną budowlą „salową” z kamienia łamanego, bez wyodrębnionego prezbiterium, z trójbocznym zamknięciem od wschodu i drewnianym stropem.

Leśnicka świątynia cmentarna należy do tutejszej parafii Trójcy Świętej i jest miejscem żywego kultu religijnego. Co roku, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzony jest tu odpust. A w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy z kościoła parafialnego pod wezwaniem Trójcy Świętej do kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odbywa się tradycyjna procesja.

Celebrowane są tu również liczne nabożeństwa, zwłaszcza w okresie od maja do października, oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.


Kościół cmentarny w Leśnicy
Kościół cmentarny pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.