Przekazy historyczne wskazują na wiek XII jako czas budowy. Pierwsza wzmianka o Leśnicy, która była wówczas własnością braci Sebastiana i Grzegorza, pochodzi natomiast z dokumentu sporządzonego w 1217 roku. Książę opolski Kazimierz wyraził w nim zgodę na osiedlenie się tu obcych przybyszów, zwalniając ich od ciężarów prawa książęcego. Mieli oni korzystać z takich samych praw, jakie wcześniej otrzymali osadnicy w Opolu i Raciborzu.
To budowla o gotyckim rodowodzie. Świadczą o tym między innymi specyficzne, grube, oszkarpowane mury; wejście do zakrystii z kamiennym, ostrołukowym portalem i wiązania dachowe, widoczne na strychu, o tak zwanej „storczykowej” konstrukcji. Całość jest skromną budowlą „salową” z kamienia łamanego, bez wyodrębnionego prezbiterium, z trójbocznym zamknięciem od wschodu i drewnianym stropem.
Leśnicka świątynia cmentarna należy do tutejszej parafii Trójcy Świętej i jest miejscem żywego kultu religijnego. Co roku, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzony jest tu odpust. A w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy z kościoła parafialnego pod wezwaniem Trójcy Świętej do kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odbywa się tradycyjna procesja.
Celebrowane są tu również liczne nabożeństwa, zwłaszcza w okresie od maja do października, oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
Visit Social media:
Share Social media: