Skąd się bierze woda w kranie?

Na placu przy Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu można dowiedzieć się, jak oszczędzać wodę oraz na własne oczy zobaczyć działanie wielu mechanizmów wodnych. Jednym z nich jest śruba Archimedesa.

Nazwa jest jednak myląca, gdyż wcale nie wymyślił go ten grecki matematyk. Tak naprawdę jest to wynalazek babiloński. Śruba Archimedesa służyła rolnikom. Dzięki niej nawadniano kanały przy polach uprawnych co było szczególnie ważne podczas suszy. Podobnie było z innym urządzeniem, którego replikę można tu zobaczyć - perskim kołem. Koło obracały zwierzęta, a kubły zamocowane obok zanurzały się w wodzie. Po wzniesieniu do góry, wlewały ją do kanału prowadzącego na pole.

A skąd woda bierze się naszych domach?

Najczęściej pochodzi ona z ujęć głębinowych. Zanim woda trafi jednak do twojego domu, przechodzi jeszcze wiele skomplikowanych procesów. Najważniejszym jest uzdatnianie. To wieloetapowy proces oczyszczania i filtracji. Najpierw usuwa się z wody piasek i inne drobinki. Potem usuwa się z niej to, czego nie widać już bez mikroskopu, czyli bakterie i pozostałe drobnoustroje. Następnie jakość wody sprawdzają pracownicy laboratorium oraz sanepid.

Woda trafia następnie do rurociągu. Potężne pompy pompują ją kilometrami do tysięcy domów.

Skąd się bierze woda w kranie?
Plac z wodnymi maszynami przed Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.