Zamek kapituły warmińskiej

Gotycki zamek to najstarszy i najbardziej okazały zabytek stolicy Warmii i Mazur. Przez wieki stanowił serce miasta, które rozwijało się w jego cieniu. Budowę rozpoczęto już w roku 1348 w miejscu ziemno-drewnianej strażnicy.

Warownia stała się siedzibą administratora dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej. Administrator sprawował władzę nad trzecią częścią Warmii w tym takimi miastami jak Frombork, Pieniężno i oczywiście Olsztyn. Znajdowały się tu spichlerz i skarbiec kapituły. Przede wszystkim jednak zamek pełnił funkcje obronne.

Oczywiście wraz z kolejnymi wiekami zamek tracił swoje znaczenie obronne. Był też kilkukrotnie przebudowywany. Dziś budowla składa się z dwóch gotyckich skrzydeł połączonych murem kurtynowym oraz późnobarokowej części, przez którą prowadzi wejście na dziedziniec. Znajdziemy tam m.in. kamienny posąg tzw. baby pruskiej przywieziony z Barcian. O jego pochodzeniu u funkcji wiadomo niewiele. Podobne posągi znajdowano na ziemiach dawniej zamieszkiwanych przez plemiona pruskie, podbite w XIII wieku przez Krzyżaków. Jest tu także wersalski kamień graniczny z 1919 roku, a także nieczynna studnia.

Zamek kapituły warmińskiej
Zamek kapituły warmińskiej

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.