Koziołek Mikołaj

Ten koziołek, zwany Mikołajem, to najlepszy dowód, że nauka to potęgi klucz. Wielu znanych i szanowanych ludzi opuściło mury II. liceum, przed którym stoi.

Uczyli się tu np: mistrz świata Bartosz Kurek, wybitny himalaista Grzegorz Fligiel, wielokrotnie nagradzany reporter Superwizjera Maciej Kuciel, czy reżyser Paweł Maślona. Sympatyczną figurkę odsłonięto w 2024 z okazji 70-lecia szkoły. Przywitali ją absolwenci podczas jubileuszowego zjazdu.

Początkowo liceum funkcjonowało nowiem w budynku dawnej szkoły podstawowej, niedaleko stąd. Nie miało wtedy jeszcze nazwy ani patrona. Dopiero 1968 roku liceum przeniesiono tutaj i nadano mu imię Janka Krasickiego. Od tego czasu przeszło wiele modernizacji i rozbudów. Imię Mikołaja Kopernika nadano mu jednak dopiero w roku  2004. Był to szalenie ważny czas dla tego liceum. Wtedy również otrzymało ono tytuł SZKOŁY Z KLASĄ w projekcie Gazety Wyborczej i Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz certyfikat jakości ISO. Natomiast dokładnie w swoje 70. lecie istnienia magazyn Perspektywy wyróżnił placówkę Srebrną Tarczę w rankingu najlepszych liceów w Polski!


Koziołek Mikołaj
Koziołek Mikołaj

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.