Lamellek

Lamellek został namalowany w 2023 roku przez artystów z Galerii Sztuki Współczesnej – Anastasyię Atrashkevich i Dzimitry’ego Bayeshkę. Figura jest prezentem prezydenta miasta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego, z okazji jubileuszu 20-lecia festiwalu filmowego Opolskie Lamy i stoi obecnie na kampusie Uniwersytetu Opolskiego.

Lamy są symbolem festiwalu filmowego Opolskie Lamy, największego takiego wydarzenia na opolszczyźnie. Jego sercem jest właśnie Opole. To tutaj działa Stowarzyszenie Opolskie Lamy, któremu miasto zawdzięcza kolorowe stado. Obecnie liczy ono 13 naturalnej wielkości figur, które stoją w różnych punktach Opola, ale też w Kluczborku i Głuchołazach.

Pierwsze cztery Lamy powstały we wrześniu 2016 roku w ramach XIV Festiwalu Filmowego o Polskie Lamy podczas akcji LAMOWANIE. Były to LAMBERT, LAMINATOR, LAMESBOND i LAMAGAGA. Rok później, z okazji XV edycji wspomnianego festiwalu, do nietypowego stada dołączyło kolejnych pięć LAM. LAMAR, DALAI LAMA, LAMELIA, LAMADEUSZ i LAMANDA.

Jedna z nich stanęła w Kluczborku. Pozostałe wraz ze starszymi koleżankami wzbogaciły przestrzeń miejską Opola w ramach akcji 8 LAM na 800-lecie Opola. Najmłodsi członkowie stada to LAMUR i LAMATRIX, które zostały pomalowane w 2021 roku, LAMA DEL REY z 2022 roku oraz LAMELEK, pomalowany w 2022 roku.


Mieszkańcy pokochali Lamy, na które trafić można w drodze do pracy, do szkoły czy na rodzinnym spacerze. Dumne zwierzaki zachęcają do podążania swoimi śladami i odkrywania atrakcji miasta. I można się spodziewać, że stado będzie tylko rosło.

Lamellek

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.