Kopiec Wyzwolenia

Kopiec Wyzwolenia to miejsce, które na szarganej wichrami historii Ziemi Śląskiej, było i jest symbolem walki o polskość i pamiątką walk toczonych w czasie powstań śląskich. Kopiec usypano w latach 1932-1937, by uczcić 250 rocznicę przemarszu husarii polskiej pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15 rocznicę przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski.

Autorem pomysłu na usypanie takiego kopca był Wawrzyniec Hajda - pochodzący z górniczej rodziny działacz i bojownik sprawy polskiej. Hajda mówił o tym już w 1883 roku, w 200 rocznicę przemarszu wojsk króla Jana. Proponował, by kopiec powstał za wzgórzem, zwanym Cerekwicą - w miejscu, w którym dziś działa Miejska Szkoła Podstawowa numer 2. Pomysłowi sprzeciwiły się wtedy jednak władze niemieckie.  Przez lata swej aktywności Hajda skupiał wokół siebie środowiska propolskie, czym mocno irytował niemieckie władze. Sądzony i skazywany nie przerywał jednak działań. Na długo przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości przepowiadał, że wkrótce Górny Śląsk stanie się częścią odrodzonej Polski. Dlatego właśnie nazywano go „Śląskim Wernyhorą”. Jego sława sięgała od pewnego momentu daleko poza Śląsk, a nawet Polskę. Była tak wielka, że Hajdę w Piekarach odwiedziło wiele znakomitości, w tym Friedrich Wilhelm Nietsche, Maria Skłodowska – Curie czy generał Józef Haller. Pomysł zbudowania kopca powrócił w 1930 roku, podczas obchodów dziesiątej rocznicy wybuchu II powstania śląskiego. Ale potem znów na czas jakiś o nim zapomniano. Wrócił dwa lata później, przy okazji 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Tym razem już na dobre. Gdy już rozstrzygnięto dyskusję o tym, gdzie kopiec ma stanąć i wykupiono teren, prace ruszyły. Akt erekcyjny wmurowany został 17 września 1932 roku. Zapisano w nim, że kopiec będzie stanowić „widomy znak walki i poświęcenia ludu śląskiego o Wolność oraz jako symbol łączności Śląska z Polską, ku uczczeniu pamięci poległych w powstaniach śląskich bohaterów”. „Kopiec ten – zapisano - przypomina przyszłym pokoleniom bohaterstwo powstańców śląskich w walce o wolność ziemi śląskiej i jej przynależność do Macierzy”. 



Kopiec Wyzwolenia
Uroczystości przy Kopcu Wyzwolenia

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.