Gwarek rębacz

Kilof to jedno z najstarszych znanych ludzkości narzędzi. Oczywiście z początku wyglądał nieco inaczej. Kopas, bo tak nazywano go w dawnej Polsce, robiony był z jelenich rogów. Używali go pierwsi górnicy spod Łysej Góry.

Natomiast na  licznych płaskorzeźbach z czasów przedchrystusowych widać, że kilofów używali już starożytni Asyryjczycy. I to nie tylko do prac ziemnych. Nosili je także - uwaga - żołnierze!

Ja używam go tylko do rozdrabniania skał. Potem kolega zbiera je łopatą i wywozi za pomocą taczki. Takie jak ten służą do wydobywania średnio twardych skał. Lżejszych używa się do wykonywania wrębów, czyli długiej wąskiej szczeliny wyciętej w caliźnie, która ułatwia urabianie kopaliny. Spójrz na ten nasz, tu oprócz ostrego ostrza jest też obuch. Gdy potrzeba, używam go jak młota.

Na wyposażeniu mamy też takie z drugim ostrzem spłaszczonym. Wygląda trochę jak motyka i dzięki niemu możemy urabiać miękkie skały. Są też kilofy z jednym ostrzem, które nazywa się oskardami.

Gwarek rębacz
Gwarek rębacz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.