Dom Tkacza

Ten budynek jeszcze kilka lat temu groził zawaleniem. Wtedy stał jeszcze w centrum Przeworska i - zdaniem wielu - był kiepską wizytówką miasta. Jednak w XIX wieku było zupełnie inaczej. Dom z warsztatem tkackim należał do prestiżowych budynków miejskich.

Przeworsk słynął bowiem z przemysłu sukienniczego. Cech tkacki istniał w Przeworsku przynajmniej od 1490 roku. Prawdziwą sławę tutejsze warsztaty zyskały jednak w XVI i XVII wieku, kiedy to udoskonalono krosna. Wiemy, że wytwarzane w Przeworsku płótna eksportowano do różnych części Europy.

Szczególnie ceniono je na Rusi Czerwonej, która obejmowała m.in. terytoria dzisiejszej Ukrainy. W szczytowym punkcie rozwoju w Przeworsku pracowało aż 900 tkaczy!

Na szczęście ów ważny element historii miasta udało się nie tylko zachować, ale także całkowicie odrestaurować. Przez kilka miesięcy pracowało nad tym kilkunastu zdolnych cieśli. Budynek pochodzi z 1859 roku i jest przykładem dawnego tradycyjnego budownictwa mieszczańskiego Przeworska z drugiej połowy XIX wieku.

Dom Tkacza
Dom tkacza

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.