Droga Krzyżowa powstała w 2001 i nie jest hołdem wyłącznie dla górników okolicznych kopalni. W boguszowskich wyrobiskach pracowali wszak i Niemcy i Francuzi i Belgowie. W skutek nieszczęśliwych wypadków cierpiały też ich rodziny, w tym matki. I jedna ze stacji poświęcona jest właśnie nim.
Kolejne stacje to miejsce zadumy nad historiami z okolicznych kopalń, ale przedostatnia – trzynasta stacja – poświęcona jest pamięci górników zesłanych na Syberię którzy w morderczych warunkach wydobywali rudę i węgiel w kopalniach Workuty i Kołymy. Czternasta stacja natomiast to hołd dla wszystkich tych którzy zginęli w kopalniach. Zwłaszcza tych, których ciał nie odnaleziono. Każda ze stacji natomiast jest inna i równie ważna.
Droga Krzyżowa Górniczego Trudu wiedzie łagodnym, zielonym szlakiem na szczyt Chełmca (851 m n.p.m.)
Droga krzyżowa górniczego trudu
Jedyna w kraju Górnicza Kalwaria składa się z 14 granitowych tablic. To hołd dla górniczego trudu, który dziś – po zamknięciu kopalń w okolicy Boguszowa – coraz trudniej młodym zrozumieć. Tym ważniejsze jest jej istnienie.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: