Rajmund Niwiński urodził się w 1914 roku. Podczas wojny walczył najpierw w kampanii wrześniowej, a później w oddziale majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Był ranny. Za męstwo odznaczony orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie, jak większość żołnierzy Armii Krajowej, prześladowany przez komunistyczne władze. To także z tego powodu Niwiński zmuszony był zarabiać jako siłacz. Występował w kinach, domach kultury i teatrach w całej Polsce prezentując spektakle pokazujące jego siłę. W ich trakcie wyginał pręty, gwoździe, giął blachę.
„Paprzyca” dzięki swojej niezłomnej postawie na wojnie, ale także i po niej, stał się prawdziwym bohaterem - ikoną Boguszowa-Gorc. Zmarł w 1995 roku.
Rajmund "Paprzyca" Niwiński
Opowiadać o „Paprzycy”… Szczęście mają Ci którzy mogli do poznać i zobaczyć. Mieszkający w Boguszowie Niwiński miał nadludzką wręcz siłę mięśni, którą zmuszony był prezentować żeby przeżyć. Jego historia jednak to jeszcze większa siła ducha.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: