Browar - przepisy

Czy wiesz, że produkcja piwa była regulowana przepisami i zarządzeniami? Rozwijające się piwowarstwo otaczane było opieką miasta nie tylko ze względu na osiągane zyski. Przede wszystkim związane to było z najważniejszym przywilejem, jaki posiadało miasto: prawem mili.

Zgodnie z nim wyłącznie bystrzyccy mieszczanie mieli prawo do warzenia i wyszynku piwa w obrębie jednej mili od murów miejskich.

Początkowo piwo warzono dla całego mieszczaństwa. Prawo to rozdzielano na poszczególne domy wewnątrz murów miejskich, które miały odpowiednie urządzenia do słodowania i warzenia.

Wybrani mistrzowie słodowniczy i browarniczy byli uroczyście zaprzysięgani przez radę miasta i zobowiązani, by należycie służyć mieszczaństwu nie czyniąc nadużyć.

Przepisy nakazywały, aby szynkarze dawali biednym i bogatym kufle i szklanice bez oszukiwania. Jeśli przy nalewaniu odkryto nieprawidłowości, to naczynia, którymi oszukiwano, były ponownie zatwierdzane przez komisję. Zakazywano też, pod karą korca owsa, gry w kości o rzeczy cenne, do których zaliczano piwo.

Jeśli interes był dla mieszczanina sprzyjający, korytarz i warsztat w domostwie zamieniano na wyszynk. Natomiast dom, w którym warzono i sprzedawano piwo, oznaczano na drzwiach świerkową i jodłową gałązką, a od 1565 roku – drewnianym kuflem.

Browar - przepisy
Browar - przepisy i zarządzenia

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.