Umrzeć dwa razy

NARRATOR I: Straszne to były noce dla mieszkańców bolkowskiego podgrodzia... Nieprzespane, pełne strachu...
NARRATOR II: Każdy dźwięk mógł być zagrożeniem... Każdy odgłos mógł zwiastować śmierć...


NARRATOR I: Powiadają, że działo się to w roku pańskim 1601... późną jesienią, może wczesną zimą... gdy noce były długie i ciemne...
NARRATOR II: ...wtedy to - raz po raz, dzień po dniu - mieszkańców bolkowskiego podgrodzia zaczął nękać upiór...
NARRATOR I: ... pod osłoną nocy wślizgiwał się do zamkniętych domów, gdy strudzeni mieszkańcy zapadali w sen i... dusił, a potem wysysał krew!
NARRATOR II: ...nie pomagały czuwania, modlitwy i zaryglowane drzwi... Upiór atakował znienacka. Jego ofiarą najczęściej padały młode dziewczęta...
NARRATOR I: Na mieszkańców Bolkowa padł blady strach. O zmroku zamykali szczelnie okna i drzwi. Czuwali i pilnowali, zwłaszcza dzieci...
NARRATOR II: Na nic. Upiór wciąż grasował. Siał strach i śmierć. A wieść o nim niosła się coraz dalej i dalej...
NARRATOR I: Aż wreszcie dotarła do cesarskiego dworu w Wiedniu. Dwór zadziałał natychmiast.
NARRATOR II: Cesarz wysłał do Bolkowa zacną komisyję, która miała sprawę rozeznać i rozstrzygnąć.
NARRATOR I: Komisyja pracowała pilnie, w dzień i w nocy. Zajrzała w każdy zakamarek zamku, przejechała okoliczne wsie i lasy. Przeszła pola i zagrody.
NARRATOR II: A po nocach czuwała przy najpiękniejszych dziewicach, czekając na upiora.
NARRATOR I: Wreszcie... nakryli go! Przy blasku świec złapali na gorącym uczynku, gdy równo o północy - wściekły i wygłodniały - chciał udusić kolejne dziewczę!
NARRATOR I: Ów upiór miał postać kobiety. Włosy miał czarne, poskręcane, pełne liści i gałązek. Twarz sino-zieloną, a oczy zalane krwią i płonące.
NARRATOR II: Następnego ranka komisyja znów rozpytała miejscowych. I okazało się, że przed rokiem zmarła w Bolkowie kobieta, która mieszkała przy zamkowym murze i podobno parała się czarami.
NARRATOR I: Gdy odkopano jej grób okazało się, że wygląda... lepiej niż za życia. Twarz miała rumianą, nie trupiobladą. Skórę młodzieńczą, nie pokiytą zmarszczkami. A usta czerwone i jakby... uśmiechnięte...
NARRATOR II: Nie było wątpliwości, że to ona jest winna.
NARRATOR I: Zgodnie z zaleceniami komisji Czarownicę natychmiast spalono na stosie.
NARRATOR II: I ataki upiora ustały jak ręką odjął... A mieszkańcy Bolkowa znów mogli w spokoju przesypiać noce.

Umrzeć dwa razy
Umrzeć dwa razy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.