KILKA SŁÓW WSTĘPU

Miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Rozlokowane zostało na prawym, malowniczym brzegu Wisły stanowiącym naturalną, zachodnią granicę Doliny Dolnej Wisły i ziemi chełmińskiej – krainy, do której przynależy zarówno pod względem historycznym jak i geograficznym.

Okres XIII-wieczny w historii miasta wiąże się z misyjną działalnością biskupa Chrystiana oraz przekazaniem ziem Krzyżakom. Rok 1291 jest dla Grudziądza przełomowym. 18 czerwca mistrz zakonu krzyżackiego Meinhard z Querfurtu w Lipienku nadaje prawa miejskie Grudziądzowi.

Grudziądz zachwyca panoramą zabytkowych, gotyckich spichlerzy, które wyróżniają miasto spośród innych nadwiślańskich grodów. Ciąg masywnych budynków, usytuowanych malowniczo na skarpie nadwiślańskiej, przechodzi płynnie w zbocza Góry Zamkowej z reliktami zamku krzyżackiego i wieży Klimek. Fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych z jedyną ocalałą Bramą Wodną możemy podziwiać do dzisiaj. Miasto należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Na miasto z perspektywy wiślanego szlaku możemy spojrzeć odwiedzając mieszczące się w spichlerzach Muzeum Handlu Wiślanego Flis. Rzeźba Ułana z dziewczyną nawiązuje do kawaleryjskiej historii miasta. W okresie międzywojennym mieściło się tu Centrum Wyszkolenia Kawalerii. W północnej części miasta miłośników fortyfikacji zachwyci XVIII-wieczna cytadela wchodząca w skład Twierdzy Grudziądz.

Wiele terenów zielonych znajdujących się w mieście zachęca do aktywnego wypoczynku np. nad Jeziorem Rudnickim Wielkim bądź Jeziorem Tarpno z bogatą infrastrukturą. Park Miejski z historycznym ogrodem róż czy Ogród Botaniczny zachęcają do spacerów w niezwykłej scenerii.

W Geotermii Grudziądz skorzystamy z dobrodziejstw solanek termalnych. Szeroki wachlarz usług leczniczych, baseny termalne oraz jedyna w Europie piramida z tężnia solankową sprawią, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Miłośników turystyki i sportów wodnych zapraszamy do mariny usytuowanej na prawym brzegu Wisły, w zrewitalizowanym, historycznym porcie Schulza w Grudziądzu.

Zdjęcie miejsca nr 1

Grudziądzkie spichlerze

Zdjęcie miejsca nr 2

Góra zamkowa z wieżą Klimek w Grudziądzu

Zdjęcie miejsca nr 3

Rynek w Grudziądzu

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.