Ławeczka Kopernika

Mikołaj Kopernik wygłosił swój traktat „ De Aestimatione Monetae” czyli „O szacunku monety” 21 marca 1522 roku w Grudziądzu podczas Sejmiku Prus Królewskich. Zawarł w nim słynne prawo mówiące, że gorszy pieniądz wypiera pieniądz lepszy.

Kopernik w Grudziądzu przebywał dwukrotnie. Pierwsza wizyta miała miejsce w 1521 roku, podczas sejmiku pruskiego złożył skargę do króla Zygmunta I Starego na zakon krzyżacki, druga rok później kiedy wygłosił swój słynny traktat ekonomiczny. Tego wybitnego Polaka z naszym miastem łączy jednak znacznie więcej. Legenda głosi, że to on pomógł projektować kanał Trynka doprowadzający wodę do Grudziądza oraz pompę ssąco-tłoczącą pracującą w wieżyczce muru obronnego.


W Grudziądzu imieniem Mikołaja Kopernika nazwano osiedle mieszkaniowe, ulicę, placówki edukacyjne oraz planetarium i obserwatorium. W 2023 roku na ścianie kamienicy przy Placu Miłośników Astronomii powstał mural przedstawiający postać wybitnego astronoma i ekonomisty.

Warto dodać, że Grudziądz leży na Szlaku Kopernikowskim łączącym trzy województwa. Dołączył do niego w 2023 roku, w 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma.

Ławeczka Kopernika
Ławeczka Mikołaja Kopernika w Grudziądzu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.