Ułan z dziewczyną

W samym tylko dwudziestoleciu międzywojennym Centrum Wyszkolenia Kawalerii opuściło blisko 5 tysięcy oficerów. Grudziądzki ośrodek był oczkiem w głowie państwowych i wojskowych dygnitarzy II RP.

Związała się z nim ścisła czołówka instruktorów i jeźdźców. Uczyli tu i trenowali m.in. ppłk. Karol Rómmel, rotmistrz Leon Kon, czy ppłk. Jan Kossak. Szkoła organizowała szereg kursów dla oficerów i podoficerów. Uczyli się tu przyszli dowódcy szwadronów, ujeżdżacze koni, instruktorzy, a także weterynarze.

Ułani z Grudziądza skutecznie walczyli z bolszewikami, później bronili polskich ziem podczas kampanii wrześniowej. Do historii przeszła słynna szarża 18. pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami. 1. września 1939 roku ten elitarny oddział konny starł się z trzykrotnie liczniejszymi siłami niemieckimi. Niezwykła mobilność i wyszkolenie naszych kawalerzystów wzbudziło respekt u pewnych siebie żołnierzy Wehrmachtu. Grudziądzka rzeźba ułana z dziewczyną upamiętnia młodych bohaterów tamtych wydarzeń.

Ułan z dziewczyną
Rzeźba Ułana z dziewczyną w Grudziądzu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.