Góra zamkowa

Niestety średniowieczną fortecę mieszczącą się niegdyś na wzgórzu znamy tylko z opisów i rycin. Historia obeszła się z nią bowiem wyjątkowo okrutnie.

Zamek był świadkiem wielu bitew. Przechodził z rąk do rąk; raz władały nim wojska polskie, raz pruskie. Dłuższy okres stabilności rozpoczął się tuż po wojnie trzynastoletniej. Wtedy wrócił do Polski i stał się siedzibą starostów grudziądzkich.

Blisko dwustuletni czas spokoju przerwał potop szwedzki. Wykorzystywane podczas walk armaty mocno uszkodziły jego mury, a wnętrza zostały zrabowane. Największa tragedia wydarzyła się jednak po rozbiorach, gdy zamek ponownie trafił w ręce Prus. Oto pod koniec XVIII wieku Fryderyk Wilhelm II zarządził jego rozbiórkę, a uzyskane w ten sposób cegły posłużyć miały m.in. budowie nowej twierdzy.
Z XIII-wiecznej budowli ostały się jedynie resztki murów i wieża. Niestety i ona nie przetrwała do dziś. Podczas kapitulacji w 1945 roku wysadzili ją uciekający Niemcy. Był to symboliczny koniec ponad 700 letniej historii grudziądzkiej fortecy.

Na szczęście dzięki pasjonatom i miłośnikom historii najwyższą zamkową wieżę, od wieków zwaną Klimkiem, odbudowano. Wraz z przyległym parkiem jest jednym z najchętniej odwiedzanych zakątków Grudziądza. To doskonałe miejsce, by odpocząć od miejskiego zgiełku i zobaczyć, gdzie niegdyś biło serce naszego miasta.

Góra zamkowa
Góra zamkowa z wieżą Klimek w Grudziądzu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.