Kościół parafialny

Wiemy, że świątynia stała tu już w 1335 roku. Rok później rycerz Dietrich von Born oraz dwóch mieszczan Johan Melzer i Wilkin von Wriezen ufundowało ołtarz ku czci Najświętszej Marii Panny.

Kościół mocno ewoluował, a nie będzie przesadą powiedzieć, że największym jego architektem były...pożary. Trzy największe miały miejsce w latach 1417, 1618 i 1710. Oprócz żywiołów, wnętrze kościoła zmieniali także sami wierni. Raz byli to bowiem katolicy, innym razem protestanci dopasowujący je do swoich liturgii.

Gdzie szukać dziś pereł historii? Na pewno na ołtarzu głównym w formie neogotyckiego cyborium z końca XIX w. z rzeźbą Chrystusa ustawioną pod baldachimem. Warta uwagi jest też drewniana chrzcielnica neogotycka z końca XIX w., czy fragment witraży barokowych z lat 1663 – 1665. Znaleźć je można w dwóch oknach nawy południowej. Kościół posiada też wyjątkowy instrument: fisharmonię firmy Hofberg pochodzącą z początku XX wieku. Ponadto przechowywane są tu relikwie św. Andrzeja Boboli z XVIII wieczną podstawą, oraz urna z ziemią z pól bitewnych Kampanii Wrześniowej z 1939 roku.

W nawie bocznej znajduje się madonna z dzieciątkiem. To dzieło niezwykłe nie tylko pod kontem estetyki. Powstało w czasie II wojny w... niemieckim obozie jenieckim, który mieścił się niespełna kilometr od miasta. Wykonał ją uzdolniony artystycznie porucznik Stanisław Horno-Popławski, który przez blisko pięć lat tworzył ją w pracowni skrzydła kuchennego baraku.


Kościół parafialny
Kościół pw. Chrystusa Króla

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.