Dobre Miasto, Baszta Bociania

Z Basztą związana jest historia ostatniego sądu kapturowego w Dobrym Mieście. Powodem jego zwołania była zuchwała kradzież. Chodziło o XVII- wieczną srebrną zastawę, którą od przeszło 150 lat podejmowano najznakomitszych gości Dobrego Miasta.

Wiadomość o kradzieży poruszyła mieszkańców. Skarbnik sądowy Thone, pełniący także funkcję dowódcy miejskiej straży, za punkt honoru postawił sobie pojmać złodzieja. Samo pojmanie nie okazało się takie trudne, gorzej było z odzyskaniem zastawy. Złodziej twardo zaprzeczał bowiem swojej winie i nie wydawało się, że prędko zmieni zdanie.  Wtedy właśnie narodził się w głowie Thona podstęp. Wymyślił on, że urządzą pokazowy sąd kapturowy, na którym zmuszą złodzieja do przyznania się.

Nie poszło łatwo, choć zebrani ławnicy zażądali dla złodzieja kary śmierci. Po tym oskarżeniu pisarz rozpoczął przesłuchanie obwinionego i próbował skłonić go przyznania się i przede wszystkim wskazania miejsca ukrycia kosztowności. Wszelkie próby były jednak daremne. Nie pomogły nawet zapewnienia, że w razie szczerego przyznania się i oddania skarbu, winny może liczyć na względy bardzo cierpiącego z powodu kradzieży właściciela zastawy. Zatwardziały złodziej postanowił trwać w swoim kłamstwie.

Więźnia trzeba było mocniej nastraszyć. Jak? Otóż, założono mu pętlę na szyję i napięto stryczek aż musiał stanąć na palcach. Dopiero jednak za drugim razem, kiedy pętla na dobre zacisnęła się wokół szyi i stopy straciły grunt, przyznał się szczerze do kradzieży i zdradził miejsce ukrycia. Wtedy zdjęto go z pętli i zdrowego postawiono na twardym gruncie.

Sama baszta natomiast, gdzie odbył się ów sąd, pochodzi z XIV wieku i była połączona z murami obronnymi. Ostatnio została solidnie wyremontowana. Wyposażono ją w stylowe meble, efektowne oświetlenie, ręcznie kute kraty i żyrandole. Obecnie w Baszcie mieści się siedziba Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Pojezierze". Budynek zaadaptowano na muzeum historii Dobrego Miasta. Można w nim obejrzeć dawne mapy biskupstwa warmińskiego, plany miasta, fotografie, a na nich Dobre Miasto sprzed 1945, kiedy spalili je radzieccy żołnierze. W sezonie letnim organizowane są tutaj wystawy malarstwa, grafiki, batiku, tkaniny artystycznej. Samą basztę można oczywiście zwiedzać.

Dobre Miasto, Baszta Bociania
Baszta Bociania

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.