Mury obronne

Codziennie w samo południe ze szczytu baszty niesie się hejnał znany każdemu mieszkańcowi miasta. Basztę zbudowano w II połowie XIV wieku, a przebudowano w XVI stuleciu. To najbardziej charakterystyczny zabytek Krapkowic. Baszta była częścią XIV wiecznych murów obronnych. 

Pierwsze wzmianki nt. budowy murów pochodzą z 1384 i 1418 roku. W ciągu wieków fortyfikacje te strzegły grodu, podobnie jak wartki nurt rzek Odry i Osobłogi. Nie ustrzegły jednak krapkowiczan od wszystkich nieszczęść. Nie pomogły choćby w roku 1428, kiedy husyci zdobyli i splądrowali miasto. Albo w 1722 roku, gdy strawił je wielki pożar. W XIX wieku mury zostały niemal całkowicie rozebrane, Baszta zachowała się jednak, a w 2007 roku otrzymała ogólnopolskie wyróżnienie „Zadbany zabytek Anno Domini 2007”. Wielowiekowy mur, choć zostały już tylko jego szczątki, wciąż jednak pobudza wyobraźnię. Po dziś dzień w Krapkowicach krążą legendy, że basztę i tutejszy zamek łączy ciąg podziemnych korytarzy. W odrestaurowanej z dbałością o najmniejszy szczegół budowli znajdują się dziś: galeria prac lokalnych artystów; taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie widać Górę św. Anny oraz punkt informacji turystycznej. A przed basztą jest infokiosk i makieta przedstawiająca Krapkowice z roku 1750 opisana także alfabetem Braille’a.


Mury obronne
Baszta obronna

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.